Костянтин Євгенович Новохатський: лицар архівістики документознавства

Поділитися: 
Дата події: 
27-02-2019

27 лютого виповнюється 70 років Костянтину Євгеновичу Новохатському, знаному історику-архівісту, джерелознавцю, археографу.

Усе життя Костянтина Євгеновича було присвячене архівній справі, яка стала його вибором ще від часу, коли він вступив до Московського державного історико-архівного інституту. Після його закінчення в 1972 році він розпочав свою трудову діяльність старшим інспектором Головного архівного управління при Раді Міністрів УРСР. З 1977 року його призначили начальником відділу управління, яке з 2000 року дістало назву Державний комітет архівів України, а нині це Державна служба архівів України.  З січня 2003 року К.Є. Новохатський став заступником, а згодом – першим заступником Голови Державного комітету архівів України.

Його науково-організаційна діяльність в архівній системі охоплювала багато питань, передусім – реформування та розвиток управління архівною справою і вдосконалення її структури, посилення ролі й значення обласних державних архівів, статус державних службовців керівного складу держархівів областей та низових державних архівних установ тощо.

Непересічною є роль Костянтина Євгеновича у створенні нормативно-правової бази розвитку архівної справи в незалежній Україні та архівної термінології Він є одним з активних розробників та співавторів проекту Закону України "Про Національний архівний фонд і архівні установи" та його редакцій, свого часу став ініціатором, організатором і координатором розробки концепції захисту національних інтересів України в архівній справі (1998–2002) та багатьох інших питань.

К.Є. Новохатський був членом громадської ради з архівної справи при Головному архівному управлінні при Раді Міністрів СРСР, підготовчого комітету із створення Товариства архівістів СРСР, делегатом його установчого з'їзду, представляв архівістів України у правлінні Товариства архівістів СРСР, є одним з фундаторів Спілки архівістів України. Був обраний, а на II з'їзді переобраний першим заступником голови Правління САУ. На III з'їзді САУ він обраний її почесним членом.

Завдяки його професіоналізмові, досвіду, науково-дослідницькій діяльності саме Костянтину Євгеновичу найчастіше доручали представляти архівні установи України на нарадах архівних працівників, численних міжнародних наукових конференціях і семінарах,  на зустрічах керівників архівних служб і архівних товариств країн СНД – у містах Києві (1994), Москві (1999), Астані (2002), Мінську (2003), Відні (2004). Його виступи з питань організації діяльності державних архівів, архівного законодавства та галузевої належності архівних установ, їх безпеки, реституції архівних документів тощо завжди відзначались глибоким аналізом і конструктивністю. І він же був одним з ініціаторів питання про створення в Україні галузевого архівного науково-дослідного інституту (УНДІАСД) та організації його діяльності (1994).

Ґрунтовним є й науковий доробок дослідника. К.Є. Новохатський – співавтор підручника "Архівознавство" (1998-2002), міжархівних довідників «Государственные архивы Украинской ССР» (1988), "Архівні установи України" (2000), посібника «Нариси історії архівної справи в Україні (2002)». Ініціював та очолив роботу з розроблення словника української архівної термінології «Архівістика» (1995-1998). Він є одним з авторів і редакторів «Основних правил роботи державних архівів України», автором низки нормативно-методичних документів з архівної справи, статей і публікацій з історії, архівознавства, архівного права, історичного краєзнавства. Член редколегії журналу "Архіви України" (з 1979), "Вісника Державного комітету архівів України" (з 2000 року).

Впродовж роботи у керівному складі Держкомархіву він відповідав за взаємодію з Верховною Радою України, діяльність апарату Держкомархіву, організацію контролю, взаємодію із засобами масової інформації та зв'язки з громадськістю, роботу із зверненнями громадян.

У нашого ювіляра чимало відзнак і нагород: «Заслужений працівник культури України», «Відмінник архівної справи», він є лауреатом премії імені Василя Веретенникова, нагороджений нагрудним знаком "Державна служба України "За сумлінну працю", Грамотою Верховної Ради України,  Почесною грамотою Президії НАН України.

З Національною академією наук України та Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського НБУВ Костянтина Євгеновича Новохатського пов’язують давні наукові зв’язки. У 1991 році він почав працювати у складі творчого колективу науковців, які розвивають інноваційну загальнонаціональну концепцію та проект «Архівна та рукописна Україніка», підготовлений спільно з В. I. Ульяновським (Інститут української археографії), Л. А. Дубровіною (Центральна наукова бібліотеки ім. В.І. Вернадського), що був прийнятий на розширеній міжвідомчій нараді 17 жовтня 1991 року в Києві. У ньому була сформульована ідея створення національного археографічного реєстру української історії в документах, що розкривають історичний шлях українського народу, та їх копіях, незалежно від того, коли і де вони були створені. Проект був прийнятий як державна науково-технічна програма в рамках пріоритетного напряму Державного комітету науки і технологій України (ДКНТ України) «Наукові засади національно-культурного відродження України» (1992 р. ). Наступним став проект ДКНТ України «Національна архівна інформаційна система «Архівна та рукописна україніка» (НАІС) (1993–1996 рр.), який також виконувався у співпраці з НАН України. У цих розробках було визначено засади реєстрації національної та державної документальної спадщини України за принципами мови, території, етнічної приналежності та приналежності до історії та культури України.

Крім того, співдружність Костянтина Євгеновича з Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського спричинена не лише спільними проектами: декілька років в Інституті рукопису працював його син Юрій, а з 2010 року Костянтин Євгенович і сам перейшов на роботу до Інституту архівознавства НБУВ, спочатку у відділ архівознавства та документознавства, а з 2018 року – старшим науковим співробітником відділу археографії. Власне, з цього часу його життя в сенсі наукових інтересів зазнає докорінних змін – його захоплює особистість видатного вченого Володимира Івановича Вернадського, якого він почав вивчати як засновника НАН України та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського під час підготовки ювілейної серії видань НАНУ «Вибрані праці академіка В.І. Вернадського».

Саме в цій серії він виконував провідну роль у підготовці великого за обсягом листування академіка В. І. Вернадського – найцікавіших джерел наукової та творчої спадщини видатного вченого та першого президента Національної академії наук України. Завдяки його кропіткій роботі,  листуванню з колегами, друзями, учнями, родиною, а також залученню великого кола джерел з архівів різних країн значно розширився великий обсяг відомостей про наукове та приватне життя В.І. Вернадського, розкрився весь масштаб особистості та нові грані життя й діяльності Володимира Івановича у різні складні історичні періоди. Наукова спільнота отримала неоціненний масив нових біографічних джерел та можливості подальшого вивчення спадщини великого вченого.

Костянтин Євгенович Новохатський і надалі пов’язує свій творчий потенціал з ім’ям В.І. Вернадського. Адже вважає найбільшою для себе нагородою ще повніше відкрити для суспільства таку особистість світового значення, як академік Володимир Вернадський, і його геніальну спадщину.

Колектив Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського щиро й сердечно вітає вас з ювілеєм, дорогий Костянтине Євгеновичу! Ви несхитно йдете обраною дорогою, а вона, як відомо, не підвладна кон’юнктурі й не змінюється з плином часу.

Нехай же вистачить Вам у цій подвижницькій роботі  сил, снаги, натхнення і невід’ємних для архівіста терпіння й наполегливості! Бажаємо Вам ще багато цікавих досліджень, окрилення в роботі, злагоди й гармонії в родині, миру та подальших нових відкриттів!

 

Віват, ювіляре!

Окреме віншувальне слово Костянтину Євгеновичу Новохатському адресує його Інститут архівознавства НБУВ

У нашому колективі Костянтин Євгенович працює з 2010 року, проте  нам здається, що вже значно довше… Вражають його наполегливість у роботі, глибина досліджень, невтомність і ентузіазм. Тільки протягом останніх років його робота позначена такими потужними кроками, як участь у підготовці багатотомного загальноакадемічного видавничого проекту «Вибрані праці академіка В.І. Вернадського», наукове дослідження за темою «В.І. Вернадський і Україна», формування і вдосконалення електронної бази НБУВ – «Електронний архів В.І. Вернадського».

Однак усі колеги знають його також і як люблячого та турботливого чоловіка, батька та дідуся шести прекрасних онуків, поціновувача поетичних рядків та авторської пісні, завзятого мандрівника, людини, яка завжди готова поділитися з колегами своєю житейською мудрістю, вмінням залишатися зовні спокійним як скеля, коли всередині клекоче вулкан.

Щиро вітаємо шановного Костянтина Євгеновича Новохатського з ювілеєм!

Від усього великого колективного архівного серця зичимо міцного здоров’я, нових мрій і звершень, невичерпного романтизму і поміркованого практицизму, любові і шани від рідних і просто знайомих! Многая Літа!

 

Фотоматеріали: 

Контактна інформація

Корпус №2, вул. Володимирська 62, 4-й поверх, к. 416;
надання архівних довідок - 1-й поверх, к. № 104.
9.15 - 18.00 (понеділок - п’ятниця)